CRA Winter League Provisional Results Jan 2012 PDF Print E-mail
Written by Alan Martin   
Sunday, 15 January 2012 19:18
CRA WINTER LEAGUE - 1ST LEG - 15TH JANUARY 2012 - PROVISIONAL RESULTS
Race No. Club M/W Crew Name Crew ID Entry by Elapsed Time Position
301 Cantabs Men IM1 8 M1 1301 Joe Baddeley 09:10 1
401 Cantabs Men IM1 8 M2 1401 Joe Baddeley 09:19 2
402 Cantabs Men IM2 8 Hills Road 1 1402 Hugh Chapman 09:23 3
101 City of Cambridge Men IM2 8 M2 1101 Jess Upton 09:33 4
305 Isle of Ely/Rob Roy Men IM1 4X Owen 1305 Teresa Aslett 09:34 5
201 City of Cambridge Men IM3 8 M2 1201 Jess Upton 09:36 6
405 City of Cambridge Men Mas B 8 Wyborn 1405 Jess Upton 09:46 7
403 Cambridge '99 RC Men IM3 8   1403 Laura Blackford 09:49 8
203 Champion of the Thames Men Mas B 8 Campbell 1203 Tony Stevens 09:57 9
102 Bedford Men IM3 8 Farrer 1102 Alan Clarke 10:01 10
204 Star Club Men Mas D 8   1204 Dick Talboys 10:04 11
215 X-Press Men Nov 8 Legends 1215 Ben Sunderland 10:14 12=
208 Isle of Ely/Rob Roy Men Elite 2X Hicks/Clift 1208 Teresa Aslett 10:14 12=
304 Star Club Men Mas C 8   1304 Dick Talboys 10:16 14
306 St Ives Men Mas B 4X   1306 Gary Gilbey 10:17 15
104 Bedford Men Mas C 8 Bousted 1104 Alan Clarke 10:19 16
207 Huntingdon Men Mas C 4X   1207 Iain Rickerby 10:20 17=
156 St Radegund Men Nov 8 M1 1156 George Dickson 10:20 17=
233 Cantabs Men J18 2X Brumann/Swanson 1233 Hugh Chapman 10:22 19
106 Chesterton Men Nov 8 Flowers 1106 Emma Howard 10:27 20
408 City of Cambridge Men Nov 8 Walley 1408 Jess Upton 10:28 21
411 Isle of Ely/Rob Roy Women IM1 4X Eldred 1411 Teresa Aslett 10:29 22=
309 Champion of the Thames Men Mas C 8 Masters 1309 Tony Stevens 10:29 22=
311 X-Press Men Mas E 8 Hard-Pressed 1311 Martin Green 10:31 24
210 Northampton Men S 2X Japp/Mora 1210 Samantha Bell 10:32 25
206 Rob Roy Men IM2 4- Castle 1206 Paul Wilkins 10:34 26
404 Cantabs Men IM3 8 Hills Road 2 1404 Hugh Chapman 10:35 27
321 Champion of the Thames Men J18 8 J18 1321 Tony Stevens 10:36 28=
209 Rob Roy Men Sen 2- Covey 1209 Paul Wilkins 10:36 28=
457 Champion of the Thames Men Nov 8 Oarsome 1457 Tony Stevens 10:40 30
407 Star Club Men Mas E 8   1407 Dick Talboys 10:41 31
326 Bedford Men IM3 4+ Hovell 1326 Alan Clarke 10:43 32
232 Rob Roy Men J18 2X Kiff/Fabian 1232 Paul Wilkins 10:45 33
114 X-Press/Sharks Men Mas C 4+ Miers 1114 Allan Fowlie 10:47 34
429 Cantabs Men S 1X  Hale 1429 Joe Baddeley 10:48 35
331 St Ives Men Mas C 2X Dolby/Newland 1331 Gary Gilbey 10:49 36
124 Isle of Ely Men E 1X Hicks 1124 Teresa Aslett 10:50 37
312 Champion of the Thames Men Nov 8 Nick Gay 1312 Tony Stevens 10:55 38
302 Cambridge Veterans Women Mas C 8 COWS B 1302 Sue Brown 10:59 39
415 X-Press Men IM2 4+ XPR 1 1415 Roy Cooper 11:00 40=
422 St Ives Men IM2 2X Dolby/Newland 1422 Gary Gilbey 11:00 40=
406 X-Press Men Mas D 8 Xorros 1406 Caroline Stephenson 11:01 42=
128 Rob Roy Men IM1 1X Covey 1128 Paul Wilkins 11:01 42=
410 Cambridge '99 RC Women IM2 8   1410 Laura Blackford 11:05 44=
310 Cantabs Men IM3 8 Poachers 1310 Carrie Frazer 11:05 44=
202 Rob Roy/Cambridge Veterans Women Mas C 8 COWS A 1202 Sue Brown 11:05 44=
330 Huntingdon Men Mas A 2X   1330 Iain Rickerby 11:05 44=
125 Isle of Ely Men Senior 1X Owen 1125 Teresa Aslett 11:08 48=
108 Hornets Men Mas F 4X Knights 1108 Paul Knights 11:08 48=
303 Peterborough Women IM2 8 Marsters 1303 Jo Canton 11:09 50
115 Star Club Men Mas C 4+   1115 Dick Talboys 11:12 51
315 Champion of the Thames Women IM3 8 Sunshine 1315 Tony Stevens 11:13 52
107 Northampton Men IM3 4X   1107 Samantha Bell 11:14 53
221 Isle of Ely/Rob Roy Men IM3 2X King/Lundgren 1221 Teresa Aslett 11:18 54=
211 Rob Roy Men IM1 2- Saunders 1211 Paul Wilkins 11:18 54=
427 Deben Mixed Nov 2X Wix/Wix 1427 Chris Jillings 11:19 56=
142 Rob Roy Men IM3 1X Castle 1142 Matt Castle 11:19 56=
421 Champion of the Thames Men Mas D 4+ Night Train 1421 Tony Stevens 11:20 58=
307 Northampton Men Mas C 4X   1307 Samantha Bell 11:20 58=
345 St Ives Men J15 2X Watson/Garwin 1345 Gary Gilbey 11:21 60=
424 X-Press Men Mas D 2- Goyder/Cooper 1424 Roy Cooper 11:21 60=
225 City of Cambridge Men J15 4X+   1225 Charlotte Richer 11:24 62
344 Rob Roy Men Nov 1X Stark 1344 Paul Wilkins 11:25 63
116 Bedford/Hornets Men Mas F 4+   1116 Ian Darnell 11:26 64=
127 Northampton Men IM1 1X Japp 1127 Samantha Bell 11:26 64=
109 Cantabs Men Mas D 4- Mike Ellis 1109 James Collier 11:27 66
105 Cantabs Men Mas C 8 Hunter 1105 Mike Hunter 11:28 67
417 City of Cambridge Women IM3 8   1417 Jess Upton 11:29 68
129 Rob Roy Men IM2 1X Wilkins 1129 Paul Wilkins 11:31 69
130 Rob Roy Men IM2 1X Saunders 1130 Paul Wilkins 11:32 70
113 City of Cambridge Women Nov 8 St Marys 1113 Sue Brown 11:33 71=
416 Champion of the Thames Women IM3 8 Holt 1416 Tony Stevens 11:33 71=
132 Rob Roy Men Mas B 1X Graf 1132 Stefan Graf 11:33 71=
229 Isle of Ely Women IM2 2X Ferrara/Allen 1229 Teresa Aslett 11:34 74
441 Cambridge '99 RC Men IM3 1X Markham 1441 Alex Markham 11:35 75
320 Isle of Ely Mixed Nov 8 O'Dowd 1320 Teresa Aslett 11:36 76=
214 City of Cambridge Men Nov 8 Fogg 1214 Jess Upton 11:36 76=
205 Champion of the Thames Men Mas D 8 Hendrix 1205 Tony Stevens 11:37 78
314 Cantabs Women IM3 8   1314 Susanna Holt 11:40 79
316 Robs/City Women Mas B 4X   1316 Claire Allen 11:41 80=
332 Rob Roy Men IM1 1X Blanchard 1332 Paul Wilkins 11:41 80=
333 Northampton Men IM1 1X Wolstenholme 1333 Samantha Bell 11:42 82
442 Cambridge '99 RC Men Nov 1X Dunlop 1442 Laura Blackford 11:43 83
234 Huntingdon Men Mas A 1X Adams 1234 Iain Rickerby 11:44 84=
140 Isle of Ely Men IM3 1X King 1140 Teresa Aslett 11:44 84=
248 Rob Roy Men Nov 1X Chapelle 1248 Paul Wilkins 11:44 84=
313 St Radegund Men Nov 8 M2 Beer Boat 1313 Alan Barrett 11:49 87
317 Champion of the Thames Women Mas C 4X J.A.C.S 1317 Tony Stevens 11:50 88=
136 Isle of Ely Women IM2 1X Polgreen 1136 Teresa Aslett 11:50 88=
327 Bedford Men Nov 4+ Bradley 1327 Alan Clarke 11:50 88=
448 Champion of the Thames Men J16 1X Haynes 1448 Tony Stevens 11:50 88=
139 Cantabs Men IM3 1X Chapman 1139 Hugh Chapman 11:51 92=
111 Cambridge Veterans Men Mas G 8   1111 John Martin 11:51 92=
348 Cantabs Men J18 1X Mitchell 1348 Hugh Chapman 11:52 94=
212 Champion of the Thames Men Mas E 8 Munby 1212 Tony Stevens 11:52 94=
435 City of Cambridge Men J15 2X Goode/Smart 1435 Charlotte Richer 11:53 96=
230 Northampton Women IM2 2X Westcott/Bell 1230 Samantha Bell 11:53 96=
412 Peterborough Women IM2 4X Lamming 1412 Jo Canton 11:53 96=
430 St Ives Men IM2 1X Woodford 1430 Gary Gilbey 11:55 99=
413 St Ives Mixed Mas B 4X   1413 Gary Gilbey 11:55 99=
213 Cantabs Men Mas F 8 Mike Walker 1213 Mike Walker 11:56 101
341 Huntingdon Men Mas C 1X Scales 1341 Iain Rickerby 11:57 102=
216 Cantabs Women IM3 8   1216 Sue Waterhouse 11:57 102=
218 Cantabs Women IM2 4+   1218 Susanna Holt 11:57 102=
334 Huntingdon Men Nov 2X   1334 Iain Rickerby 11:58 105
419 City of Cambridge Women IM2 4+ Spry 1419 Jess Upton 11:59 106=
228 X-Press Men Mas C 2- Miers/Taylor 1228 Andrew Miers 11:59 106=
148 City of Cambridge Men Nov 1X Eakins 1148 Jess Upton 11:59 106=
151 Rob Roy Men Nov 1X Using 1151 Paul Wilkins 12:00 109=
112 Star Club Women Mas D 8   1112 Dick Talboys 12:00 109=
338 Northampton Women Mas B 2X Westcott/Bell 1338 Samantha Bell 12:01 111=
217 St Radegund Women Mas C 8   1217 Alison Deary 12:01 111=
131 Rob Roy Men Mas B 1X Best 1131 Paul Wilkins 12:02 113
414 Champion of the Thames Men Mas E 4X Christy  1414 Colin Christy 12:05 114
325 Bedford Men Mas C 4+ Fraser 1325 Alan Clarke 12:06 115
219 Champion of the Thames Women Mas C 4X Scirocco 1219 Tony Stevens 12:07 116
220 City of Cambridge Men Mas E 2- Smith/Carpenter 1220 Jess Upton 12:08 117=
418 Champion of the Thames Women Mas D 8 329ers 1418 Tony Stevens 12:08 117=
443 City of Cambridge Men Nov 1X Dixon 1443 Jess Upton 12:08 117=
450 Rob Roy Men J15 1X McLuskie 1450 Paul Wilkins 12:08 117=
226 Cantabs Women J18 4X Hills Road 1226 Hugh Chapman 12:08 117=
324 X-Press Women Nov 8 Press Gang 1324 Hilary Perrott 12:09 122=
351 City of Cambridge Men J16 2X Dawes/Aldridge 1351 Charlotte Richer 12:09 122=
447 City of Cambridge Women IM3 1X Airey 1447 Jess Upton 12:10 124
134 Cantabs Men Mas D 1X Richardson 1134 David Richardson 12:12 125
154 Rob Roy Men J17 1X Kiff 1154 Paul Wilkins 12:13 126
353 Northampton Men J16 1X Tobin 1353 Samantha Bell 12:15 127=
245 Deben Men Nov 1X Wix 1245 Chris Jillings 12:15 127=
146 Cantabs Men Nov 1X Moorby 1146 Susanna Holt 12:15 127=
342 St Ives Men IM3 1X Robinson 1342 Gary Gilbey 12:16 130=
247 Rob Roy Men Nov 1X Cutler 1247 Micholas Cutler 12:16 130=
121 City of Cambridge Women IM3 2X Price/Bastock 1121 Jess Upton 12:18 132
250 Huntingdon Men J15 1X Davies 1250 Iain Rickerby 12:21 133=
137 Isle of Ely Women IM2 1X Ferrara 1137 Teresa Aslett 12:21 133=
152 Rob Roy Men Nov 1X Pendlebury 1152 Paul Wilkins 12:21 133=
222 City of Cambridge Women Nov 8 Novice A 1222 Jess Upton 12:22 136
122 Rob Roy Women IM3 2X Gejlsbjerg/Webster 1122 Anna-Rosa Gejlsberg 12:23 137
147 Cantabs Men Nov 1X Wright 1147 Susanna Holt 12:24 138=
434 Cambridge '99 RC Men J16 2X Perse School 1434 Laura Blackford 12:24 138=
308 Star Club Men Mas D 4X   1308 Dick Talboys 12:29 140=
335 Champion of the Thames Men Nov 2X Hutchison 1335 Tony Stevens 12:29 140=
446 1927 Boat Club Women IM3 1X Harbour 1446 Sarah Harbour 12:30 142
436 City of Cambridge Men J15 2X Majumdar/Segameglio 1436 Charlotte Richer 12:31 143=
118 Northampton Men Mas C 2X Radford/Tanqueray 1118 Samantha Bell 12:31 143=
246 Huntingdon Men Nov 1X Bacon 1246 Iain Rickerby 12:32 145
322 Champion of the Thames Women Nov 8 Junior Girls 1322 Tony Stevens 12:33 146=
236 City of Cambridge Women J15 2X Christy/Potterill 1236 Charlotte Richer 12:33 146=
420 Peterborough Women IM2 4+ Lloyd 1420 Jo Canton 12:34 148=
349 Leys School Men J17 1X   1349 Simon Hames 12:34 148=
149 City of Cambridge Men Mas E 1X Tollett 1149 Jess Upton 12:34 148=
235 Rob Roy Women J15 2X Bland 1235 Roger Thorogood 12:37 151=
133 X-Press Women Mas D 1X Brown 1133 Sue Brown 12:37 151=
336 Champion of the Thames Women J17 4+ Junior Girls 1336 Tony Stevens 12:37 151=
444 Champion of the Thames Men Mas D 1X Jones 1444 Tony Stevens 12:38 154
251 Northampton Men J15 1X Salt 1251 Samantha Bell 12:39 155
150 Isle of Ely Men Nov 1X Lundgren 1150 Teresa Aslett 12:40 156=
431 Champion of the Thames Women IM3 2X Dix/Masterson 1431 Tony Stevens 12:40 156=
138 Isle of Ely Women IM2 1X Allen 1138 Teresa Aslett 12:40 156=
323 Chesterton Women Nov 8   1323 Meg Richards 12:41 159
354 Rob Roy Men J14 1X McLuskie 1354 Paul Wilkins 12:42 160
452 Northampton Women Nov 1X Bellamy 1452 Samantha Bell 12:43 161
144 Cantabs Women Mas D 1X Holt 1144 Susanna Holt 12:48 162
239 Cantabs Women IM3 1X Holt 1239 Susanna Holt 12:50 163=
437 St Ives Women Sen 1X Williams 1437 Gary Gilbey 12:50 163=
227 Rob Roy Women Mas B 2- Allen/Blanchard 1227 Claire Allen 12:51 165
123 Chesterton Women Nov 4+   1123 Meg Richards 12:52 166
440 Northampton Women J16 2X White/VonWidekind 1440 Samantha Bell 12:53 167
426 Champion of the Thames Mixed Nov 2X Sunrise 1426 Tony Stevens 12:55 168
409 Cambridge '99 RC Men Nov 8   1409 Laura Blackford 12:58 169=
153 Rob Roy Men J18 1X Houghton 1153 Paul Wilkins 12:58 169=
231 Peterborough Women IM3 2X Lamming 1231 Jo Canton 12:59 171
433 City of Cambridge Women J14 4X+   1433 Charlotte Richer 13:00 172
223 Huntingdon Women Nov 8   1223 Iain Rickerby 13:03 173
252 Deben Women Nov 1X Wix 1252 Chris Jillings 13:04 174
249 Cantabs Men Mas Nov 1X Collier 1249 James Collier 13:05 175=
143 Bedford Men Mas E 1X Dickens 1143 Alan Clarke 13:05 175=
237 City of Cambridge Women J14 2X Hill/Cuthbertson 1237 Charlotte Richer 13:06 177
155 Isle of Ely Women J 1X Drury 1155 Teresa Aslett 13:08 178
256 Cantabs Women Nov 8 Racks Out 1256 Jenny Darsley 13:10 179
120 Isle of Ely Men Mas F 2- Atkinson/Littlewood 1120 Teresa Aslett 13:12 180
451 Bedford Men J14 1X Bunday 1451 Alan Clarke 13:17 181
350 City of Cambridge Women J17 1X Eagle-Wilsher 1350 Charlotte Richer 13:20 182
337 St Ives Women J16 4X+   1337 Gary Gilbey 13:22 183
449 St Ives Men J15 1X Robinson 1449 Gary Gilbey 13:24 184=
145 Champion of the Thames Women Mas C 1X Jacklin 1145 Cecile Jacklin 13:24 184=
352 City of Cambridge Men J14 2X Higginson/Elmanbouh 1352 Charlotte Richer 13:25 186=
340 St Ives Mixed Mas E 2X Ash/Patrick 1340 Gary Gilbey 13:25 186=
355 City of Cambridge Men J16 1X Stalker 1355 Charlotte Richer 13:32 188
453 St Ives Women J17 1X Heylen 1453 Gary Gilbey 13:37 189
347 City of Cambridge Women Nov 1X Bastock 1347 Jess Upton 13:39 190=
445 Rob Roy Men Mas H 1X Davies 1445 Tom Davies 13:39 190=
343 Hornets Men Mas F 1X Sadler 1343 Paul Knights 13:41 192
240 Rob Roy Women IM2 1X Goodbrand 1240 Paul Wilkins 13:45 193=
241 Hornets Women Mas C 1X Knights 1241 Paul Knights 13:45 193=
244 Chesterton Men Nov 1X Connolley 1244 Emma Howard 13:52 195
318 Champion of the Thames Women Mas C 4+ R'Octets 1318 Tony Stevens 13:53 196
339 Champion of the Thames Women Mas C 2X Burnstein/Howlett 1339 Tony Stevens 13:59 197
255 City of Cambridge Women J14 1X Middleton 1255 Charlotte Richer 14:00 198
455 City of Cambridge Women J15 1X Potterill 1455 Charlotte Richer 14:19 199
141 Northampton Men IM3 1X Connolly 1141 Samantha Bell 14:28 200
425 St Ives Mixed Nov 2X James/Michelle 1425 Gary Gilbey 14:29 201
439 City of Cambridge Women J16 2X Christy/Smart 1439 Charlotte Richer 14:33 202
346 St Ives Women J15 2X Molly/Katie 1346 Gary Gilbey 14:34 203
319 Champion of the Thames Women Mas D 8 Happy Rowers 1319 Tony Stevens 14:39 204
254 City of Cambridge Women J15 1X Smart 1254 Charlotte Richer 14:41 205
432 Cantabs Women J18 4+ Hills Road 1432 Hugh Chapman 14:44 206
242 Isle of Ely Men Mas G 1X Atkinson 1242 Teresa Aslett 15:13 207
117 Isle of Ely Women Nov 4X   1117 Teresa Aslett 15:16 208
253 Rob Roy Women Nov 1X McLuskie 1253 Paul Wilkins 15:17 209
456 Cantabs Women Nov 8   1456 Jenny Darsley 15:22 210
238 Isle of Ely Mixed Nov 2X 2 1238 Teresa Aslett 16:37 211