Cambridge Winter League Results Mar 09 PDF Print E-mail
Written by Alan Martin   
Sunday, 17 January 2010 17:12
Race No. Club M/W Crew Crew Name Crew # Entry by Jan Time Feb Time Mar Time Overall Time Overall Position
                       
101 Cambridge '99 RC Men S1 8 Owen 1101 Elaine Davies 09:32 09:25 09:53 28:50 1
102 Rob Roy Men S3 8   1401 Breton Saunders 09:48 09:33 09:42 29:03 2
103 City of Cambridge Men S2 8 M1 1301 Hannah James 10:26 09:56 10:07 30:29 3
201 Rob Roy Men Vet B 8 Gripper 1203 Andy Watson 10:17 09:44 10:36 30:37 4
301 Rob Roy Men S3 8 Galbraith 1302 Ian Galbraith 10:24 10:02 10:30 30:56 5
104 Cambridge '99 RC Men S2 8   1102 Matt Cotter 10:28 10:06 10:28 31:02 6
202 Cambridge '99 RC Men S1 8   1201 Matt Cotter 10:37 09:57 10:39 31:13 7
302 City of Cambridge Men S4 8   1304 Fiona Jaques 10:59 10:06 10:30 31:35 8
401 X-Press Men S3 8 Cheetahs 1303 Alan Martin 10:51 09:50 11:03 31:44 9
106 Cambridge '99 RC Men S4 8   1105 Matt Cotter 10:44 10:35 10:45 32:04 10
303 Champion of the Thames Men Vet C 8 Rutter 1305 David Levien 10:58 10:25 10:50 32:13 11
105 City of Cambridge Men Nov 8   1109 Fiona Jaques 11:04 10:19 10:59 32:22 12
205 X-Press Men Vet C 8 Bisons 1405 Alan Martin 11:13 10:35 11:05 32:53 13
107 Cantabs Men Vet C 8 Fluffer 1107 Roz Fitzgerald 11:29 10:46 11:08 33:23 14
305 Cambridge '99 RC Men S3 4+   1415 Matt Cotter 11:12 10:31 11:45 33:28 15
206 Norwich RC Mixed 4- Sparkes 1214 Alex Fitzgerald 11:16 10:50 11:36 33:42 16
207 City of Cambridge Men S2 4+ A 1119 Hannah James 11:08 10:48 11:56 33:52 17
306 Champion of the Thames Men  Nov 8 Gay 1308 David Levien 11:32 10:49 11:51 34:12 18
209 Northampton Men Nov 2X  Japp 1236 Chris Sentence 11:24 11:04 11:50 34:18 19
307 Cambridge Veterans Women Vet B 8 A 1311 Sue Brown 11:45 10:59 11:46 34:30 20
211 Cantabs Men Elite 2- Price/Simpson 1127 Tom Simpson 11:46 11:12 11:47 34:45 21
311 City of Cambridge Men S2 2X Wyborn/Lewsey 1326 Steve Wyborn 11:06 11:22 12:31 34:59 22
212 Cambridge '99 RC Men Nov 8   1204 Matt Cotter 11:27 11:17 12:16 35:00 23
308 Hornets RC Men Vet E 4X   1122 Paul Knights 11:25 11:15 12:34 35:14 24
213 Champion of the Thames Women S3 8 Anderson 1310 David Levien 11:41 11:30 12:19 35:30 25
403 Cambridge Veterans Women Vet C 4X   1319 Sue Brown 12:13 11:06 12:19 35:38 26=
309 Northampton Mixed S3 4X   1320 Chris Sentence 11:57 11:16 12:25 35:38 26=
109 Cambridge '99 RC Women S2 8   1104 Elaine Davies 11:59 11:18 12:23 35:40 28
312 X-Press Men Vet D 8 Green 1306 Martin Green 12:05 11:23 12:16 35:44 29
110 Cantabs Men S3 2X Haines/Hurles 1126 Paul Haines 11:53 11:40 12:17 35:50 30
404 Champion of the Thames Men Vet C 8 Doggett 1404 David Levien 12:16 11:15 12:24 35:55 31
214 Cantabs Women S3 8   1207 Syra Vanderhoof 11:58 11:33 12:31 36:02 32
115 Cantabs Men Vet C 8 Gunning 1106 Phil Gunning 12:16 11:48 12:04 36:08 33
111 Cantabs Men S3 1X Simpson 1340 Tom Simpson 12:19 11:41 12:11 36:11 34
310 Cambridge '99 RC Men Nov 4+ Perse C 1215 Elaine Davies 11:59 11:17 13:00 36:16 35
112 Isle of Ely BC Men Vet D 8   1112 Jo Cotgrove 11:51 11:46 12:42 36:19 36
405 Rob Roy Men S2 2X Cutler/Blanchard 1425 Guy Blanchard 11:29 11:44 13:12 36:25 37
118 Rob Roy Men S1 1X Blanchard 1135 Guy Blanchard 12:08 12:02 12:28 36:38 38
217 Cantabs Men J4X Batley 1218 Phil Gunning 12:17 11:42 12:44 36:43 39
314 Cambridge '99 RC Men S3 1X Owen 1339 Elaine Davies 12:05 11:35 13:04 36:44 40
315 Star Club Men S4 4+ Talboys 1318 Dick Talboys 12:09 11:38 12:58 36:45 41
116 Cantabs Men Vet C 8 Hunter 1108 Susanna Holt 12:22 11:50 12:38 36:50 42
406 Norwich RC Men Vet B 2- Sparkes 1431 Alex Fitzgerald 12:33 11:46 12:34 36:53 43=
113 Rob Roy Men S3 1X Kromdijk 1356 Paul Wilkins 12:28 11:48 12:37 36:53 43=
218 Cantabs Men S4 4+ Arnold 1210 Susanna Holt 12:09 11:46 13:01 36:56 45
407 Cantabs Men S4 2X McBirnie/Ouroussoff 1426 Steve McBirnie 12:33 11:49 12:56 37:18 46
219 Cambridge '99 RC Women S3 8   1206 Elaine Davies 12:22 12:01 13:01 37:24 47
121 Hornets RC Men Vet E 4+   1217 Paul Knights 12:41 12:14 12:30 37:25 48
120 X-Press Men Vet C 2- Cooper/Goyder 1130 Roy Cooper 12:29 12:14 12:53 37:36 49
220 Cantabs Men Vet E 8 InVeterEight 1205 Mike Walker 12:33 12:15 12:52 37:40 50
122 Cambridge Veterans Men Vet G 8   1113 John Martin 12:39 12:17 12:45 37:41 51
317 Rob Roy Men Vet B 1X Blanchard 1341 Guy Blanchard 12:25 11:49 13:33 37:47 52
227 Northampton Women S3 4X   1219 Chris Sentence 12:38 12:29 12:44 37:51 53
320 Star Club Mixed Vet D 2X Parker 1435 Mick Parker 12:48 12:07 13:16 38:11 54=
127 Rob Roy Men Nov 1X Wilkins 1256 Paul Wilkins 12:24 12:44 13:03 38:11 54=
409 Cambridge '99 RC Women S2 4+ Pannebaker 1414 Elaine Davies 12:47 12:18 13:08 38:13 56
412 Rob Roy Men S3 1X Saunders 1156 Paul Wilkins 12:38 12:23 13:27 38:28 57=
123 City of Cambridge Men S2 1X Wyborn 1136 Steve Wyborn 12:39 12:37 13:12 38:28 57=
408 Cambridge '99 RC Men J 4X+ Perse D 1322 Elaine Davies 13:00 12:12 13:19 38:31 59
414 Champion of the Thames Mixed Vet C 2X Jones/Jones 1429 David Levien 12:44 12:26 13:23 38:33 60
325 St Radegund Men Nov 8 M2 1307 Alan Barrett 12:57 12:25 13:12 38:34 61
125 Isle of Ely BC Men S4 1X Turton 1138 Jo Cotgrove 12:48 12:43 13:05 38:36 62
321 Isle of Ely BC Mixed S4 2X Turton/Rands 1333 Jo Cotgrove 12:37 12:14 13:51 38:42 63
225 Deben RC Men Vet C 1X Pidd 1454 John Churcher 13:06 12:26 13:16 38:48 64
124 Cantabs Men Vet C 1X Richardson 1139 David Richardson 12:52 12:41 13:17 38:50 65
410 Champion of the Thames Men Vet E 8 Munby 1410 David Levien 13:39 12:21 12:54 38:54 66
420 Cambridge '99 RC Men J16 1X T Mitchell 1445 Anne Mitchell 12:41 12:39 13:40 39:00 67
126 X-Press Men Nov 8 Whittaker 1110 Martin Green 13:17 12:44 13:02 39:03 68
328 Champion of the Thames Men Nov 8 Richards 1406 David Levien 12:59 12:34 13:39 39:12 69
417 City of Cambridge Men Nov 1X Eakins 1441 Zara Porter 13:11 12:31 13:34 39:16 70
226 Cantabs Men S4 1X McBirnie 1241 Steve McBirnie 13:10 12:29 13:45 39:24 71
230 Isle of Ely BC Women S4 2X Rands/Cotgrove 1231 Jo Cotgrove 12:59 12:45 13:49 39:33 72
133 Rob Roy Men Nov 1X Castle 1257 Paul Wilkins 13:08 13:10 13:18 39:36 73
418 Isle of Ely BC Men S4 2X Turton/Hughes 1427 Jo Cotgrove 13:12 12:34 13:56 39:42 74
128 Star Club Men S4 2- Lamb/Talboys 1128 Dick Talboys 13:07 12:52 13:51 39:50 75
130 City of Cambridge Men S3 1X Lewsey 1137 Dave Lewsey 13:06 12:57 13:50 39:53 76
330 Champion of the Thames Women Vet C 8 Beatty-Jones 1312 David Levien 13:13 12:52 13:49 39:54 77
335 Rob Roy Men Nov 1X Best 1157 Paul Wilkins 12:36 13:04 14:17 39:57 78
114 Star Club Men Vet D 1X Parker 1344 Mick Parker 13:31 12:59 13:38 40:08 79
243 City of Cambridge Men Nov 4+ Murphy 1216 Zara Porter 12:53 13:46 13:31 40:10 80
419 City of Cambridge Men J14 2X Jack 1332 Steve Wyborn 13:17 12:36 14:19 40:12 81
231 City of Cambridge Women Nov 4+ Tigerlilies 1422 Zara Porter 13:17 12:47 14:16 40:20 82
424 Norwich RC Women Vet B 2- Conway 1436 Alex Fitzgerald 13:36 13:14 13:43 40:33 83
134 Cantabs Men Nov 1X Wright 1140 Susanna Holt 13:06 13:14 14:17 40:37 84
237 City of Cambridge Women Nov 8 St Mary's School 1209 Sue Brown 13:35 13:25 14:12 41:12 85
136 Cantabs Women Vet C 1X Holt 1148 Susanna Holt 13:28 13:24 14:37 41:29 86
235 Norwich RC Men Vet B 1X Conway 1242 James Conway 13:42 13:23 14:28 41:33 87
139 Isle of Ely BC Women J 1X Milne 1155 Jo Cotgrove 13:34 13:47 14:23 41:44 88
240 Deben RC Women J 1X Aubugeau-Williams 1453 John Churcher 14:04 13:26 14:30 42:00 89
232 Cambridge '99 RC Mixed J 4X+ Perse B 1220 Elaine Davies 14:35 13:06 14:25 42:06 90
338 Isle of Ely BC Men Vet D 2- Wilcox 1328 Jo Cotgrove 14:15 13:15 14:37 42:07 91
332 Champion of the Thames Women Vet C 8 Perkins 1313 David Levien 14:56 13:01 14:20 42:17 92
423 St Neots Men Vet Nov 4+   1418 Alison Brown 13:44 13:10 15:27 42:21 93=
428 Norwich RC Men Vet C 1X Conway 1442 James Conway 14:03 13:46 14:32 42:21 93=
138 Hornets RC Men Vet F 1X Sadler 1142 Paul Knights 13:43 13:44 14:58 42:25 95
341 Isle of Ely BC Women J16 4X+   1323 Jo Cotgrove 13:47 13:38 15:01 42:26 96
141 City of Cambridge Men J14 1X Jack 1152 Steve Wyborn 14:16 13:51 14:25 42:32 97
142 City of Cambridge Men J 14 1X Blane 1153 Steve Wyborn 14:29 13:54 14:32 42:55 98=
144 Rob Roy Men Vet H 1X Davies 1143 Tom Davies 14:05 14:03 14:47 42:55 98=
242 Isle of Ely BC Men J15 1X Hughes 1252 Jo Cotgrove 15:06 13:39 14:35 43:20 100
347 Isle of Ely BC Women S3 1X Cotgrove 1350 Jo Cotgrove 14:16 13:45 15:20 43:21 101
249 Chesterton RC Women Nov 8   1208 Anne Roberts 14:00 14:18 15:13 43:31 102
247 Leys School Men Vet D 1X Brown 1243 Sue Brown 14:22 14:13 14:58 43:33 103
146 City of Cambridge Women Nov 8 Panthers 1114 Zara Porter 14:04 14:31 15:01 43:36 104
143 City of Cambridge Women J 8 St Mary's School 1116 Sue Brown 14:24 14:02 15:12 43:38 105
250 Cantabs Women J 1X Brown 1158 Sue Brown 14:43 14:26 14:50 43:59 106
145 Isle of Ely BC Women J 1X Neale 1133 Jo Cotgrove 14:54 14:25 15:21 44:40 107
433 City of Cambridge Women J 4X+   1222 John Jefferies 14:27 13:52 16:28 44:47 108
348 Isle of Ely BC Men S3 1X Thurman 1349 Jo Cotgrove 16:01 14:05 15:10 45:16 109
353 X-Press Women Vet E 8 Free Radicals 1316 Frances Hawken 15:03 14:39 16:13 45:55 110
147 Isle of Ely BC Women Nov 4X+   1124 Jo Cotgrove 15:02 14:46 16:27 46:15 111
439 Star Club Women Vet E 1X Macdonald-Smith 1451 Dian Macdonald Smith 16:04 14:34 16:11 46:49 112
148 City of Cambridge Women Vet A 1X Mackley 1449 Zara Porter 16:00 14:50 16:13 47:03 113
251 Northampton Women J 2X Miller 1437 Chris Sentence 15:22 14:39 17:43 47:44 114
352 Northampton Women S4 1X Smith 1352 Chris Sentence 15:24 14:33 17:52 47:49 115
150 Rob Roy Men Vet E 1X Hyde 1141 Robert Hyde 16:07 15:48 17:19 49:14 116
254 Rob Roy Women J12 1X Bland 1255 Roger Thorogood 17:48 16:50 18:49 53:27 117
                       
CREWS COMPETING IN 2 LEGS           
204 Rob Roy Men S3 4X   2313 Paul Wilkins   10:01 09:42 19:43  
304 Maximum Entropy Men Nov 8   2307 John Gull   10:31 10:56 21:27  
108 City of Cambridge Men S3 4+ F 1213 Hannah James 11:10 11:02   22:12  
  City of Cambridge Men S2 4+ E 1212 Hannah James 11:29 10:54   22:23  
402 Cantabs Men S4 8   2402 Joe Ouroussoff   10:41 11:54 22:35  
  City of Cambridge Men S3 4+ C 1121 Hannah James 11:30 11:18   22:48  
210 Champion of the Thames Men Nov 8 Christy 1407 David Levien 11:36   11:17 22:53  
  Cambridge Veterans Women Vet B 8 1402 Sue Brown 11:48 11:13   23:01  
  St Neots/Hollowell Scullers Men J15 4X+   1420 Martyn Rooney 11:47 11:50   23:37  
215 Rob Roy Women S3 8 Knights 2309 Paul Wilkins   11:38 12:20 23:58  
313 St Neots Men S3 2X Dexter/Jarman 2312 Alison Brown   11:26 12:35 24:01  
  St Ives Men Nov 8   1408 Ian Brown 12:23 11:40   24:03  
  Hollowell Scullers Men Vet/Jnr 8X   1309 Andrew Rudkin 12:13 12:03   24:16  
119 Rob Roy Men Vet B 2- Watson/Shepherd 1129 Andy Watson 12:25 12:04   24:29  
117 Champ/X-Press Women Vet C 2X Brown/Twitchett 2113 Mary Twitchett   12:00 12:34 24:34  
322 Cambridge Vets/CCRC Women S3 2X Astley/Borchers 1229 Kat Astley 12:32 12:18   24:50  
445 St Neots Men S3 2X Jeangout/Chapman 1327 Martyn Rooney 11:55   13:01 24:56  
  St Ives Men Nov 2X Harrison/Gilbey 1132 Ian Brown 11:57 13:01   24:58  
  Champion of the Thames Men Vet B 8 Howlett 1403 David Levien 12:59 12:18   25:17  
222 St Neots Men S3 1X Dexter 2228 Alison Brown   12:21 13:11 25:32  
326 Rob Roy Men Vet D 1X Dawkins 1343 William Dawkins 13:05 12:31   25:36  
223 Rob Roy Mixed Vet D 2X Millar/Millar 1227 Steve Millar   12:22 13:15 25:37  
224 St Neots Men S3 1X Jarman 2227 Alison Brown   12:22 13:22 25:44  
129 Northampton Men S3 4+   2109 Chris Sentence   12:52 12:52 25:44  
  Hollowell Scullers Men Vet D 1X Rudkin 1342 Andrew Rudkin 13:17 12:30   25:47  
132 Champion of the Thames Men Vet C 2X Griffin/Jones 2118 David Levien   13:07 12:45 25:52  
324 Cantabs Men S3 1X Price 1240 Tom Simpson   12:18 13:51 26:09  
319 Rob Roy Men S4 1X Dakin-White 2443 Paul Wilkins   12:06 14:11 26:17  
229 City of Cambridge Men Nov 1X Marron 2232 Alan Marron   12:44 13:51 26:35  
331 Northampton Men S4 4+   1317 Chris Sentence 12:55   13:47 26:42  
  Northampton Men Nov 1X O Tanqueray 1347 Chris Sentence 13:53 12:51   26:44  
135 City of Cambridge Women Nov 1X Bailey 1149 Dave Lewsey 13:25 13:24   26:49  
  Hollowell Scullers Men J15 1X Rudkin 1251 Andrew Rudkin 13:31 13:29   27:00  
421 Rob Roy Men S4 1X Best 2317 Paul Wilkins   12:43 14:19 27:02  
233 Deben RC Men Vet E 4+   1321 John Churcher 13:43 13:23   27:06  
140 Champion of the Thames Women Nov 8 Doggett 1115 David Levien 13:45   13:50 27:35  
  St Ives Women S3 1X Williams 1146 Ian Brown 13:47 13:58   27:45  
  Deben RC Men Vet C 1X Earnshaw 1455 John Churcher 14:11 13:36   27:47  
339 City of Cambridge Women S4 1X Bailey 1351 Dave Lewsey 14:23 13:26   27:49  
  Hollowell Scullers Men J15 1X Scrase 1250 Andrew Rudkin 14:24 13:28   27:52  
  Hollowell Scullers Men J15 2X Evans/Cole 1235 Andrew Rudkin 14:19 13:39   27:58  
  X-Press Men Vet F 2- Jenner/Hoskin 1329 Jumbo Jenner 14:24 13:36   28:00  
  St Radegund Men Nov 8 M1 1409 Alan Barrett 12:03 16:07   28:10  
425 X-Press Women S4 4+ Les Petit-Four 2437 Beth Hartland   13:15 14:59 28:14  
255 St Neots Women Nov 4X+   1223 Alison Brown 13:46   14:39 28:25  
349 Champion of the Thames Women S4 2X Musgrave 1335 David Levien 14:18 14:10   28:28  
336 Northampton Men Nov 1X Parminter 2430 Chris Sentance   13:15 15:17 28:32  
426 Champion of the Thames Women Nov 8 Emond 2332 David Levien   13:20 15:18 28:38  
350 Chesterton RC Women Nov 4+   1125 Anne Roberts 14:22 14:18   28:40  
246 Sudbury Men Vet E 1X Arnott 1244 Mike Arnott 14:43 14:03   28:46  
  Northampton Men Nov 1X J Tanqueray 1245 Chris Sentence 14:32 14:20   28:52  
  Sudbury Mixed Nov 4+   1419 Sarah Watts 14:48 14:15   29:03  
432 Deben RC Women S4 1X Aubugeau-Williams 2446 John Churcher   13:49 15:14 29:03  
256 Isle of Ely BC Women J 2X Milne/Neale 2241 Jo Cotgrove   12:40 16:33 29:13  
351 St Neots Women J15 1X Staddon 1353 Martyn Rooney 15:01 14:21   29:22  
435 City of Cambridge Women Nov 4+ Goddard 2440 Zara Porter   14:00 15:23 29:23  
252 Deben RC Men Vet C 2X Morel/Swain 1428 John Churcher 15:36   14:15 29:51  
151 Isle of Ely BC Women S4 1X Rands 1147 Jo Cotgrove 14:33   15:22 29:55  
  Hollowell Scullers Men J14 1X Marston 1253 Andrew Rudkin 15:34 14:35   30:09  
440 Deben RC Men J16 1X Lawrence 2450 John Churcher   14:39 15:32 30:11  
  Sudbury Women J 4X+   1421 Sarah Watts 15:30 15:15   30:45  
  St Radegund Women Nov 4+   1315 Alan Barrett 16:10 14:41   30:51  
443 Champion of the Thames Women Nov 8 Neal 2439 David Levien   15:35 15:40 31:15  
253 Isle of Ely BC Women S3 1X Murray 1246 Jo Cotgrove 15:55 15:21   31:16  
354 Isle of Ely BC Women Nov 2X Tredget/Aslett 1337 Jo Cotgrove 15:57 15:32   31:29  
149 Rob Roy Women J 1X Marshall 2448 Paul Wilkins   15:17 16:38 31:55  
257 Isle of Ely BC Men Vet G 1X Atkinson 2238 Jo Cotgrove   15:52 17:41 33:33  
                       
CREWS COMPETING IN 1 LEG           
203 City of Cambridge Men S3 8   3203 Hannah James     10:33 10:33  
208 City of Cambridge Men S4 8 Remnant 3208 Zara Porter     10:45 10:45  
  City of Cambridge Men S3 8 M2 1103 Hannah James 10:53     10:53  
  City of Cambridge Men S4 8 M2 1202 Hannah James 11:05     11:05  
  City of Cambridge Men S2 4+ B 1120 Hannah James 11:32     11:32  
  St Ives Men Vet B 4X   1118 Ian Brown 11:32     11:32  
  X-Press Men S3 4+ Ligers 1417 Alan Martin 11:42     11:42  
  St Ives Men J 1X Hadley 1151 Ian Brown 11:45     11:45  
318 Rob Roy Men S2 1X Kromdijk 2414 Paul Wilkins   11:49   11:49  
131 Rob Roy Men S3 1X Covey 3130 Paul Wilkins     12:08 12:08  
316 Leys School Men J 2X Millar/Miles 1330 Steve Millar 12:12     12:12  
  St Ives Men Nov 2X   2256     12:12   12:12  
  Cantabs Women Vet C 2X Holt/Caroe 1232 Susanna Holt 12:16     12:16  
  Cantabs Men J16 2X Perkins/Perkins 1131 Susanna Holt 12:24     12:24  
  Cambridge '99 RC Men S2 1X Owen 1439 Elaine Davies 12:27     12:27  
228 Rob Roy Mixed S3 2X Millar/Millar 2356 Steve Millar   12:29   12:29  
  Sudbury Women S3 4X   2221 Sarah Watts   12:30   12:30  
  Sudbury Women S2 4X   2418 Sarah Watts   12:31   12:31  
327 Rob Roy Men S4 1X Castle 2316 Paul Wilkins   12:32   12:32  
  Northampton Men Nov 1X Moore 2338 Chris Sentence   12:36   12:36  
  Deben RC Men Nov 1X Pidd 2429 Malcolm Pidd   12:36   12:36  
329 Cantabs Women S4 8   2331 Sue Haines   12:40   12:40  
  City of Cambridge Men Nov 1X Redman 1440 Zara Porter 12:45     12:45  
  St Ives Mixed S2 2X Williams/Woodford 1228 Ian Brown 12:46     12:46  
422 Cantabs Women S4 4X   2423 Penny Wright   12:51   12:51  
  Rob Roy Women S4 4X   2421 Paul Wilkins   12:53   12:53  
  Champion of the Thames Men S3 4+ Zielinski-Smith 1416 David Levien 12:54     12:54  
  Cantabs Mixed Nov 2X Wright/Dix 1434 Anton Wright 12:57     12:57  
  Cantabs Men J16 4+ Chesterton College 1324 Susanna Holt 13:00     13:00  
  Northampton Men S3 4-   1117 Chris Sentence 13:06     13:06  
  St Ives Men J 2X Buncombe/Hutchins 1237 Ian Brown 13:06     13:06  
  X-Press Women Nov 8   1413 Vanessa Baakman  13:13     13:13  
411 Chesterton BC Men Nov 4+   3412 William Connolley     13:14 13:14  
  St Neots Mixed S4 4+   2209 Alison Brown   13:14   13:14  
  Cantabs Mixed S4 2X Ouroussoff/Westwood 1226 Susanna Holt 13:17     13:17  
  Cantabs Men S3 1X Reverchon  1357   13:22     13:22  
415 Deben RC Men Vet B 2X Morel/Pidd 3416 John Churcher     13:25 13:25  
416 Rob Roy Men S4 1X Dakin-White 3417 Paul Wilkins     13:26 13:26  
  X-Press Women Nov 4+ One For All 1424 Roy Cooper 13:28     13:28  
340 Rob Roy Women Nov 1X Hamilton 2447 Paul Wilkins   13:29   13:29  
427 X-Press Men Vet C 1X Cooke 2132 Adrian Cooke   13:36   13:36  
  Champion of the Thames Women S3 1X Twitchett 1145 Mary Twitchett 13:40     13:40  
  Hollowell Scullers Men Vet C 2X Pearson/Beard 1432 Andrew Rudkin 13:41     13:41  
248 Deben RC Men Vet D 1X Jillings 3244 Chris Jillings     13:41 13:41  
345 Champion of the Thames Mixed Vet D 2X Smith/Howlett 2225 David Levien   13:45   13:45  
  Champion of the Thames Men Nov 1X Corbett 2427 David Levien   13:46   13:46  
  St Neots Women J15 2X Staddon/Lorroso 1438 Martyn Rooney 13:46     13:46  
  Sudbury Women Vet D 2X   1233 Sarah Watts 13:51     13:51  
244 Peterborough Men Nov 4+ Scutts 3240 Jo Canton     13:54 13:54  
  Isle of Ely BC Men S3 2X Thurman/Thurman 1239 Jo Cotgrove 13:54     13:54  
  Deben RC Men Nov 1X Earnshaw 2428 John Churcher   13:54   13:54  
234 Cantabs Men J 4X Cox 3252 Phil Gunning     13:55 13:55  
  Cantabs Women J 1X Dix 1154 Susanna Holt 14:01     14:01  
  City of Cambridge Women Nov 8 Teale 1412 Zara Porter 14:04     14:04  
  Deben RC Women J16 2X Chittock/Keig 2242 John Churcher   14:05   14:05  
  Isle of Ely BC Women J16 2X Kingsmill/Towriss 1238 Jo Cotgrove 14:06     14:06  
436 Champion of the Thames Women Nov 8 Haynes 2438 David Levien   14:07   14:07  
430 Deben RC Men Vet C 1X Jillings 3431 Chris Jillings     14:08 14:08  
  Cambridge '99 RC Women S4 1X Simpson 1247 Elaine Davies 14:09     14:09  
  St Neots Women S3 1X Crockford 2355 Alison Brown   14:10   14:10  
238 Peterborough Women Vet C 2- Canton/Marsters 3234 Jo Canton     14:15 14:15  
  Sudbury Men J 1X Potts 1348 Sarah Watts 14:17     14:17  
337 Northampton Men Nov 1X Japp 3336 Chris Sentence     14:19 14:19  
  Cambridge '99 RC Men J15 1X C Mitchell 1446 Anne Mitchell 14:25     14:25  
245 Peterborough Men Nov 4+ Betts 3241 Jo Canton     14:35 14:35  
236 Rob Roy Men Nov 1X Barham 3232 Rebecca Isaacs     14:40 14:40  
  Sudbury Men Vet D 1X Arnott 1444 Sarah Watts 14:49     14:49  
334 X-Press Women Nov 8   3333 Hilary Perrott     14:52 14:52  
333 St Radegund Women Nov 8   3332 Alan Barrett     14:59 14:59  
441 Deben RC Men Vet F 1X Churcher 2451 John Churcher   15:00   15:00  
  Sudbury Women Nov 1X Taylor 1248 Sarah Watts 15:01     15:01  
346 Northampton Women J 2X Shine 3345 Chris Sentence     15:09 15:09  
241 Cambridge '99 RC Women Nov 1X Isaacs 3237 Rebecca Isaacs     15:10 15:10  
444 Cambridge '99 RC Men J15 8 Perse E 3445 Elaine Davies     15:12 15:12  
137 Rob Roy Women Nov 1X  McConnell 3137 Paul Wilkins     15:21 15:21  
  Deben RC Men Vet D 2X Higbee/Redman 2433 John Churcher   15:24   15:24  
  Sudbury Women J 1X King  1254 Sarah Watts 15:41     15:41  
  St Neots Women J15 1X Lorroso 1354 Martyn Rooney 15:43     15:43  
438 St Neots Women Nov 1X Knowles 1450 Helen Knowles 15:54     15:54  
  Sudbury Women J 1X Kezia 2344 Sarah Watts   15:54   15:54  
  Hollowell Scullers Men Vet/Jnr 2X Ross/Ross 1433 Andrew Rudkin 15:59     15:59  
221 Cambridge '99 RC Mixed J 8   3218 Elaine Davies     16:07 16:07  
  Sudbury Men J 2X George & Toby 2441 Sarah Watts   16:11   16:11  
442 Rob Roy Men J13 1X Neilsen 3443 Paul Wilkins     16:15 16:15  
429 Deben RC Men Vet B 1X Cumberland 3430 John Churcher     16:16 16:16  
  Hollowell Scullers Men J 1X Webb 1249 Andrew Rudkin 16:39     16:39  
  Isle of Ely BC Mixed Nov 4+   1224 Jo Cotgrove 16:48     16:48  
  Sudbury Men J14 4X+   1325 Sarah Watts 17:06     17:06  
  City of Cambridge Women Nov 2X Boyce 1336 Zara Porter 17:26     17:26  
  Rob Roy Women S3 1X Kunze 2445 Paul Wilkins   18:01   18:01  
239 Northampton Women J 2X Walker 3235 Chris Sentence     18:05 18:05  
343 Norwich High School Women J 4X+ B 3342 Gary Linder     19:19 19:19  
342 Norwich High School Women J 4X+ 3341 Gary Linder     19:43 19:43  
  Sudbury Men J14 4X+   2336 Sarah Watts   20:28   20:28  
344 Norwich High School Women J 4X+ 3343 Gary Linder     23:38 23:38  

Winners

    Club M/W Crew Name Crew No. Entry by Cumulative Time  
Fastest 8 101 Cambridge '99 RC Men S1 8 Owen 1101 Elaine Davies 28:50  
                   
S3 8 102 Rob Roy Men S3 8   1401 Breton Saunders 29:03  
                   
Nov 8 105 City of Cambridge Men Nov 8   1109 Fiona Jaques 32:22  
                   
Vet 8 B/C 201 Rob Roy Men Vet B 8 Gripper 1203 Andy Watson 30:37 30:37 after h/cap
                   
Vet 8 D/G 122 Cambridge Veterans Men Vet G 8   1113 John Martin 37:41 34:11 after h/cap
                   
Fastest 4+ 305 Cambridge '99 RC Men S3 4+   1415 Matt Cotter 33:28  
                   
Nov 4+ 310 Cambridge '99 RC Men Nov 4+ Perse C 1215 Elaine Davies 36:16  
                   
Fastest 2X 209 Northampton Men Nov 2X  Japp 1236 Chris Sentence 34:18  
                   
Vet 2- 120 X-Press Men Vet C 2- Cooper/Goyder 1130 Roy Cooper 37:36 36:46 after h/cap
                   
Fastest 1X & S3 1X 111 Cantabs Men S3 1X Simpson 1340 Tom Simpson 36:11  
                   
Nov 1X 127 Rob Roy Men Nov 1X Wilkins 1256 Paul Wilkins 38:11  
                   
Vet 1X B/C 317 Rob Roy Men Vet B 1X Blanchard 1341 Guy Blanchard 37:47 37:47 after h/cap
                   
Vet 1X D/H 144 Rob Roy Men Vet H 1X Davies 1143 Tom Davies 42:55 36:57 after h/cap
                   
Junior 1X 420 Cambridge '99 RC Men J16 1X T Mitchell 1445 Anne Mitchell 39:00  
                   
Mixed 2X 320 Star Club Mixed Vet D 2X Parker 1435 Mick Parker 38:11  
                   
Fastest W8 213 Champion of the Thames Women S3 8 Anderson 1310 David Levien 35:30  
                   
W Nov 8 237 City of Cambridge Women Nov 8 St Mary's School 1209 Sue Brown 41:12  
                   
W Vet 8 (H/cap) 307 Cambridge Veterans Women Vet B 8 A 1311 Sue Brown 34:30 34:30 after h/cap
                   
W 4X+ 341 Isle of Ely BC Women J16 4X+   1323 Jo Cotgrove 42:26  
                   
W Vet 1X (H/cap) 136 Cantabs Women Vet C 1X Holt 1148 Susanna Holt 41:29 40:04 after h/cap
                   
W J 1X 139 Isle of Ely BC Women J 1X Milne 1155 Jo Cotgrove 41:44  

Handicapping
  Club M/W Crew Name Crew No. Entry by Cumulative Time Total H/cap Adjusted Time
201 Rob Roy Men Vet B 8 Gripper 1203 Andy Watson 30:37 00:00 30:37
303 Champion of the Thames Men Vet C 8 Rutter 1305 David Levien 32:13 00:44 31:29
107 Cantabs Men Vet C 8 Fluffer 1107 Roz Fitzgerald 33:23 00:44 32:39
404 Champion of the Thames Men Vet C 8 Doggett 1404 David Levien 35:55 00:44 35:11
115 Cantabs Men Vet C 8 Gunning 1106 Phil Gunning 36:08 00:44 35:24
205 X-Press Men Vet C 8 Bisons 1405 Alan Martin 32:53 00:44 32:09
116 Cantabs Men Vet C 8 Hunter 1108 Susanna Holt 36:50 00:44 36:06
                   
312 X-Press Men Vet D 8 Green 1306 Martin Green 35:44 00:00 35:44
112 Isle of Ely BC Men Vet D 8   1112 Jo Cotgrove 36:19 00:00 36:19
220 Cantabs Men Vet E 8 InVeterEight 1205 Mike Walker 37:40 01:01 36:39
410 Champion of the Thames Men Vet E 8 Munby 1410 David Levien 38:54 01:01 37:53
122 Cambridge Veterans Men Vet G 8   1113 John Martin 37:41 03:30 34:11
                   
406 Norwich RC Men Vet B 2- Sparkes 1431 Alex Fitzgerald 36:53 00:00 36:53
120 X-Press Men Vet C 2- Cooper/Goyder 1130 Roy Cooper 37:36 00:50 36:46
338 Isle of Ely BC Men Vet D 2- Wilcox 1328 Jo Cotgrove 42:07 02:13 39:54
                   
317 Rob Roy Men Vet B 1X Blanchard 1341 Guy Blanchard 37:47 00:00 37:47
235 Norwich RC Men Vet B 1X Conway 1242 James Conway 41:33 00:00 41:33
225 Deben RC Men Vet C 1X Pidd 1454 John Churcher 38:48 00:53 37:55
124 Cantabs Men Vet C 1X Richardson 1139 David Richardson 38:50 00:53 37:57
428 Norwich RC Men Vet C 1X Conway 1442 James Conway 42:21 00:53 41:28
                   
                   
114 Star Club Men Vet D 1X Parker 1344 Mick Parker 40:08 00:00 40:08
138 Hornets RC Men Vet F 1X Sadler 1142 Paul Knights 42:25 02:37 39:48
144 Rob Roy Men Vet H 1X Davies 1143 Tom Davies 42:55 05:58 36:57
247 Leys School Men Vet D 1X Brown 1243 Sue Brown 43:33 00:00 43:33
150 Rob Roy Men Vet E 1X Hyde 1141 Robert Hyde 49:14 01:14 48:00
                   
                   
307 Cambridge Veterans Women Vet B 8 A 1311 Sue Brown 34:30 00:00 34:30
330 Champion of the Thames Women Vet C 8 Beatty-Jones 1312 David Levien 39:54 00:53 39:01
332 Champion of the Thames Women Vet C 8 Perkins 1313 David Levien 42:17 00:53 41:24
353 X-Press Women Vet E 8 Free Radicals 1316 Frances Hawken 45:55 03:36 42:19
                   
136 Cantabs Women Vet C 1X Holt 1148 Susanna Holt 41:29 01:25 40:04
439 Star Club Women Vet E 1X Macdonald-Smith 1451 Dian Macdonald Smith 46:49 04:30 42:19
148 City of Cambridge Women Vet A 1X Mackley 1449 Zara Porter 47:03 00:00 47:03
Last Updated on Sunday, 17 January 2010 17:23